Hyperergia

Hyperergia

Wrażliwość osoby uczulonej na alergen nie jest stanem niezmiennym, wręcz przeciwnie, zmienia się w bardzo szerokim zakresie. Szczególnie u pacjentów z przewlekłymi alergiami może dochodzić poprzez różne mechanizmy do znacznego zwiększenia wrażliwości. Mówimy wtedy o hyperergii i podkreślamy zwiększenie wrażliwości w porównaniu z normalną reakcją alergiczną. U tych pacjentów (prawie zawsze chodzi o ciężkie przypadki AZS) mogą rzeczywiście niewiarygodnie małe ilości alergenu wywołać silną reakcję.

Fazy hypcrcrgicznc nie trwają z reguły cały czas, mogą się jednak przedłużać, czasami tygodniami lub miesiącami. Szczególnie często zdarzają się bezpośrednio po zdemaskowaniu alergii, a więc na początku karencji alergenowej, jak również w okresach zwiększonego obciążenia, psychicznych napięć, chorób w szerokim pojęciu itd.

Zasady karencji alergenowej w fazie hyperergicznej

Hyperergia2

Wszelkie produkty zawierające w jakiejkolwiek formie alergen muszą zostać usunięte nie tylko z pożywienia, lecz także z mieszkania i otoczenia pacjenta. Już samo manipulowanie alergenem, szczególnie odgrzewanie, gotowanie, pieczenie itp. przez inne osoby oznacza uwalnianie informacji alergenowej i może wywołać ciężkie reakcje. Także podgrzewanie mleka lub produktów mlecznych w kuchence mikrofalowej wywołuje po otwarciu urządzenia bardzo silne obciążenie pomieszczenia informacją mleczną na wiele godzin. Uczulony na pszenicę nie może przebywać w pomieszczeniu, gdzie w przeciągu ostatnich godzin gotowano lub odgrzewano potrawy zawierające pszenicę (np. makarony, knedle itp.), pieczono ciasto, tostowy chleb pszenny itd. Z tych samych powodów należy unikać sklepów spożywczych, supermarketów, cukierni, piekarni itd. Pacjent musi sobie także uświadomić ryzyko przebywania w restauracji. Przy wizytach w innych mieszkaniach należy zwrócić uwagę, aby w tym dniu nie manipulowano tam alergenem np. gotowano, pieczono.Nadwrażliwość może być tak duża, że nawet kontakt z osobami, które zjadły pokarm zawierający alergen oddziaływujący na chorego, może wywołać silną reakcję. Zalecamy w przypadku chorych hyperergicznych, aby wszyscy członkowie rodziny żyjący w tym samym mieszkaniu poddali się ścisłej karencji alergenowej.
Matki karmiące dzieci chore na AZS powinny wiedzieć, że niemowlę może czasami nie tolerować mleka matki, jeżeli ona sama nie przestrzega karencji. Testowanie mleka matki daje szybko odpowiedź na to ważne pytanie.